Bohdan Zadura, Ktoś dla kogo

Poezja niewielkich rozmiarów wydaje się prosta, niepotrzebująca właściwie większego namysłu. Nic bardziej mylnego, o czym przekonać się można na podstawie krótkiego utworu Bohdana Zadury, jednego z ciekawszych twórców polskiej poezji współczesnej.

 

 

Ktoś dla kogo

niespełna i niemal

to synonimy

może darować sobie

czytanie moich wierszy

(nie będę tłumaczył

co to jest synonim)

Czytanie poezji wymaga wiedzy teoretycznej, dlatego nie jest tak popularne, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. W wolnym czasie nikt nie ma ochoty na podejmowanie wysiłku, liczy się raczej odpoczynek, więc pozostaje telewizja lub internet, czytanie jest już wysiłkiem, więc najczęściej jest to proza gatunkowa – kryminał, romans, powieść z półki oznaczonej Young Adults. Poezja wymaga odrobiny zaangażowania.

O tym chyba najbardziej pisze Zadura w tym krótkim wierszu. Niektórzy upatrują się w słowach pogardy dla czytelnika, wykluczającego w pewien sposób z kręgu odbiorców. Patrzenie w tę stronę nie jest jednak w moim odczuciu uprawnione. Słowa te pokazują jedynie obojętność na tych, którzy nie są w stanie wykonać choćby niewielkiego wysiłku intelektualnego w celu zrozumienia nie tyle różnicy pomiędzy dwoma prostymi słowami, ale sensu wypowiadanych słów w ogóle.

Nie chodzi tu nawet o wspomniany w tekście synonim. Nie mają znaczenia etykiety, nie trzeba wiedzieć o każdym słowie tego, w jakim miejscu nazywane jest częścią mowy lub zdania, bo nie taki jest sens poezji.

Przeżywanie, emocja – oto esencja każdego wiersza, przynajmniej w potocznym rozumieniu. Niemniej jednak dla prawidłowego odczytania sensów słów postawionych przez rękę twórcy ważne jest zrozumienie ich znaczenia. Bez tego nie ma mowy o tym, by pojąć cokolwiek z tego, co w wierszu jest zapisane. Tajemnica jest właśnie tym, co w poezji najważniejsze. Ściślej rzecz ujmując – w dobrej poezji, bo w tej kiepskiej wszystko jest klarowne w taki sposób, jaki ma to miejsce w dziecięcych rymowankach.

Odkrywanie tajemnicy w tym wierszu wydaje się być zadaniem bardzo prostym, banalnym, być może nawet niewartym wysiłku. To właśnie działanie tajemnicy – nieoczywiste ułożone jest pod powierzchnią. I jeśli chcesz je dostrzec, warto mieć ze sobą trochę sprzętu, podobnie jak czynią to nurkowie chcący odkryć ukryte.

Oczywiście, interpretować słowa wiersza musisz na własną rękę. Wówczas dopiero sprawdzisz, czy Zadura jest przemądrzałym facetem czy wielkim poetą, domagającym się szacunku dla swojej twórczości. Czytaj zatem, od czasu do czasu wracając do tego, o czym piszą poeci i poetki, próbujący znaleźć słowa na opisanie nieopisanego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s