Zbigniew Białas, Tal

Lubicie powieści kryminalne w stylu retro? Jeśli kierować się jedynie listą bestsellerów i popularnością twórców, miłośników takiej literatury jest bardzo dużo. Jeśli zatem jeszcze nie czytaliście powieści Tal, warto jak najszybciej znaleźć tę książkę i poświęcić jej swój czas.

Historia pewnego morderstwa

Tal dzieje się na styku fikcji z rzeczywistością, opisuje prawdziwą historię zbrodni, która wstrząsnęła II Rzeczpospolitą. Opisana w książce historia zdarzyła się naprawdę, co więcej była równie głośna jak słynna sprawa Gorgonowej. Również i w tym wypadku nic do końca nie zostało wyjaśnione. I to jest oczywiście najbardziej fascynujące.

Tal to opowieść klimatyczna i trzymająca w napięciu, z całą pewnością spełni oczekiwania osób szukających godziwej rozrywki utrzymanej w stylu kryminalnym. Pogmatwana, niejasna, wielowątkowa i właściwie do tej pory nierozstrzygnięta sprawa śmierci żony i dwójki dzieci oskarżonego jest oczywiście wręcz wymarzonym materiałem na wciągającą powieść. Niemniej jednak wypada zauważyć, że nie zawsze dobry temat zostaje zrealizowany w taki sposób, by warto było poświęcać czas na lekturę.Zbigniew Białas, Tal

Dwudziestolecie ożywione

Autor już po raz kolejny udowadnia, że potrafi wykreować atmosferę dwudziestolecia międzywojennego w sposób niemalże idealny. Nie ma tu zbędnego epatowania jednym czy drugim elementem składowym mającym tworzyć tak zwany „klimat”. Nie znajdziesz tu upychania faktów historycznych ani dziejów mijanych budowli. To zwyczajna, momentami niemal do bólu wręcz, opowieść o tym, co wydarzyło się przed laty.

Nie jest to powieść reporterska, choć z łatwością można odszukać w niej sporo elementów, jakie zawarte są w reportażach z epoki. Ma to wiele wspólnego z pisaniem w stylu Kąkolewskiego, co dziś zdaje się również powracać do łask, jeśli wziąć pod uwagę choćby popularność książki Orbitowskiego. Połączenie dwóch z trzech najbardziej popularnych gatunków literackich – kryminału i literatury faktu – sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze. Trzeba w tym miejscu przyznać, że autorowi udało się odtworzyć realia epoki właśnie głównie za pomocą języka, zarówno w narracji jak i sposobie mówienia postaci.

Tal, jeśli próbować podsumować tę powieść w sposób możliwie zwięzły, jest powieścią utrzymaną w stylu retro, jednocześnie nie będąc retro trącącym myszką. Dwudziestolecie jest tu żywe i z tego właśnie powodu trzeba tę książkę po prostu przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: