Rhys Bowen, Pieniądze to nie wszystko

O Molly Murphy, irlandzkiej dziewczynie przypadkiem znajdującej schronienie w Stanach Zjednoczonych tuż po tym, jak zabiła chcącego ją zgwałcić angielskiego lorda, już pisałem wcześniej. Historie z jej udziałem są dość przewidywalne, ale miały jeden, niezaprzeczalny walor – pokazywały prawdziwe oblicze Ameryki, a ściślej rzecz biorąc Nowego Jorku w ostatnich latach dziewiętnastego wieku.
Rhys Bowen, Pieniądze to nie wszystko

Pieniądze to nie wszystko są jednak nieco inne. Bohaterka udaje się na prowincję, by w posiadłości bogatego senatora prowadzić własne śledztwo. Jak to w powieściach kryminalnych bywa – skoro jest detektyw, będzie i trup. No i dalej wszystko po staremu, w utartych koleinach klasycznej powieści detektywistycznej.

Niewiele tu krytyki ówczesnych stosunków społecznych. Oczywiście, znaleźć można wzmianki dotyczące chodzenia w gorsecie lub gorszenia przy pomocy pantalonów, będą tu także ciemne interesy i kupowanie głosów wyborców. Niemniej jednak w porównaniu do poprzednich części cyklu można odczuwać pewien niedosyt z tego względu. Z mojego punktu widzenia jest to jednak wada. W ścisłym gorsecie – by użyć takiego właśnie porównania – wymogów gatunkowych literatury kryminalnej jest niewielkie pole manewru i tym cenniejsze wydają mi się wszelkie drobnostki pozwalające odróżnić powieści od siebie. Pieniądze to nie wszystko to jednak bardzo klasyczna w swojej strukturze powieść kryminalna, nie tylko tematyką odwołująca się do reguł istniejących przed stuleciem.

Pieniądze to nie wszystko jest powieścią, która może zachwycić wszystkich miłośników takich klasycznych rozwiązań. Jeśli zatem lubisz Downton Abbey, to bez wątpienia musisz poznać treść tej właśnie książki, gdyż na pewno z radością zanurzysz się ponownie w świat bardzo podobny do tego, co znasz z serialu. Powolne i bardzo senne wiejskie życie amerykańskich elit końca dziewiętnastego wieku niewiele różniły się od tego, co miało miejsce po drugiej stronie Atlantyku.

Pieniądze to nie wszystko to w gruncie rzeczy ciepła i miła opowieść o tym, że dawne życie było pociągające, oczywiście dla tych, których było na to stać. Lektura tej książki pozwala na spędzenie wieczoru właśnie w takiej krainie.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s