Michał Olszewski, Najlepsze buty na świecie

Kolejny zbiór reporterskich podróży przez Polskę. Kraj dziki i piękny, pełen ludzkich dramatów, które nie znajdują rozwiązań. Jakże chętnie o tym czytamy w siedząc w wygodnym fotelu własnego mieszkania. Najlepsze buty na świecie umożliwiają poznanie życia, którego na co dzień wolimy nie dostrzegać.

Michał Olszewski, Najlepsze buty na świecie

Olszewski pisze o sprawach, którymi żyje polska prowincja, nie ma w jego tekstach wielkomiejskich problemów, poruszanych zazwyczaj przez media głównego nurtu. Jeśli ksiądz, to z niewielkiego miasteczka, jeśli burmistrz to Oświęcimia, a jeśli inne sprawy, to również niewielkie, lokalne. Pojedyncze ludzkie dramaty nie są przez swoją prowincjonalność mniejsze, być może nawet rzecz ma się odwrotnie, bo przecież czyjąś tragedią żyje cała miejscowość.

Olszewski docieka do prawdy w sposób rzetelny, w jego tekstach zawsze przedstawione są stanowiska każdej ze stron konfliktu, często również można także przeczytać dodatkowo opisy sytuacji wygłaszane przez osoby niezwiązane bezpośrednio ze sprawą. Bardzo interesujące jest to zderzenie zwłaszcza w tych najtrudniejszych sprawach. Niemka, która na Mazurach odzyskała dom ma swoje racje, ale rację mają też mieszkający w tym domu Polacy. Rację ma stary góral spod Rabki nie chcąc opuścić swojej ojcowizny, ale rację bytu ma też sztuczny zalew na Wiśle, który będzie chronił setki tysięcy mieszkańców Krakowa przed powodzią. Co wybrać i czyja racja jest ważniejsza? Najlepiej osądzić sprawę we własnym sumieniu.

Przebija z tekstów Olszewskiego również troska o to, by jak najwierniej oddać to, co dzieje się tu i teraz, gdzieś obok głównego nurtu. Nie interesują go – podobnie jak większości z nas – problemy widziane w głównym wydaniu telewizyjnych wiadomości. Nagromadzenie odległych tragedii skondensowanych w dwuminutowe materiały telewizyjne już na nikim nie robi wrażenia. Co innego historia pojedynczego człowieka, którego chcą pozbawić własnego miejsca na ziemi.

Wedle jednej z okładkowych opinii pracę Olszewskiego wyróżnia dbałość o detal, o wysłuchanie choćby najmniej istotnego głosu połączone z próbą zrozumienia atmosfery miejsca wydarzeń. Trudno się z tym zdaniem po lekturze tego zbioru nie zgodzić. Niezależnie od tematyki lub miejsca wydarzeń, czytelnik może spodziewać się wiernego oddania całej sytuacji, jednocześnie czując wyrazisty styl autora. To naprawdę coraz rzadsza umiejętność, więc tym bardziej warto po Najlepsze buty na świecie sięgnąć.

One thought on “Michał Olszewski, Najlepsze buty na świecie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: