Camilla Grebe, Åsa Träff, Bardziej gorzka niż śmierć

W skandynawskiej literaturze kryminalnej nie chodzi często o samą zbrodnię. Kostium sensacji używany jest przez autorki i autorów do pokazania jakichś społecznych problemów, do szukania nowych dróg dotarcia do czytelników z niewygodną prawdą o społeczeństwie, w którym żyją. Taką właśnie książką jest Bardziej gorzka niż śmierć. Autorki skupiły się w tej powieści na przemocy wobec kobiet.

Camilla Grebe, Åsa Träff, Bardziej gorzka niż śmierć
Camilla Grebe, Åsa Träff, Bardziej gorzka niż śmierć

Para terapeutek rozpoczyna prowadzenie terapii grupowej dla ofiar przemocy domowej. Jedna z uczestniczek programu ucieka przed partnerem, uważając, że ten chce ją zabić. I że zabił już swoją poprzednią dziewczynę. Kobiety postanawiają się bronić, jedna z nich chce odkryć prawdę na własną rękę. Przy okazji będzie musiała się uporać ze swoim własnym życiem, rozstrzygając o zakończeniu żałoby po stracie męża, nowym związku i macierzyństwie.

Książka to traktująca wątek kryminalny dość luźno. Para autorek napisała powieść w stylu Camilli Lackberg raczej, w której nie ma policyjnych procedur, nie ma samotnego detektywa-rozwodnika, nie ma nawet wielu brutalnych scen. Powieść nakierowana jest do środka, na opisy przeżyć wewnętrznych bohaterek. Te stany to w sumie coś w rodzaju psychologicznych rozterek, klinicznych niemalże przypadków zachowań odbiegających od normy. Wstrząsające słowa kobiet, ofiar przemocy niekiedy wieloletniej, łagodzone są miłosnymi rozterkami Siri, jednej z terapeutek, będącej zarazem narratorką powieści.

W tej książce prawie nie ma mężczyzn. Partner narratorki, choć policjant, praktycznie nie występuje w tej roli. Ważne są tylko wątki osobiste. Poza nim jest też czarny charakter, czyli agresywny brutal i profesor-gej, który zaplanował cały program terapii. Trudno jakoś było mi oprzeć się wrażeniu, że to książka napisana specjalnie dla pań. W tym sensie to na pewno literatura kobieca. Jeśli zatem ktoś szuka powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym i historią miłosną w tle, na pewno się lekturą powieści Bardziej gorzka niż śmierć nie zawiodą. Ci, którzy szukają w książkach kryminalnych szybkiej akcji, śmiało mogą sobie darować.

2 myśli w temacie “Camilla Grebe, Åsa Träff, Bardziej gorzka niż śmierć

  1. Takie wątki lubię w kryminałach skandynawskich najbardziej – wewnętrzne cierpienie, problemy społeczne, przemoc, przed którą trudno uciec. Coś dla mnie 🙂

  2. Jakoś szczególnie wybitnie nie jest, ale chyba jednak warto. Zwłaszcza, jak ktoś lubi taką Lackberg na przykład.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: