Thriller pełną gębą

Małgorzata i Michał Koźmińscy, Klątwa Konstantyna

Jak stworzyć ciekawą książkę sensacyjną? Wziąć sporo gry wywiadów rodem z powieści szpiegowskiej od Johna le Carre’a, dorzucić odrobinę poszukiwań historycznych artefaktów w rodzaju Dana Browna i zaprawić wszystko wiernym oddaniem realiów tuż powojennego miasta jak czyni to na przykład Marcin Wroński. Wymieszać wszystko dokładnie, nie zapominając o dodaniu skomplikowanych relacji uczuciowych między bohaterami. Przepis wydaje się prosty, a jednak nie każdemu wychodzi strawne danie. Parze krakowskich autorów ta trudna sztuka się udała.pobrane (1)

W połowie 1945 roku nic nie jest jeszcze przesądzone. Jedni uważają, że niebawem rozpocznie się III wojna światowa. Sowieci instalują się w Polsce, osadzając zależne od siebie władze. Partyzanci wciąż jeszcze walczą w lasach. Na wolności przebywają zarówno dawni kolaboranci jak i niemieccy szpiedzy. Wojna się skończyła, ale dawni sojusznicy już po cichu walczą ze sobą. Po cichu, to znaczy za pomocą gry wywiadów.

Amerykanie wysyłają do Krakowa dwóch szpiegów – Polaka i Rosjanina, aby ci odszukali testament cesarza Konstantyna. Podobno zawiera on klątwę rzymskiego cesarza, rzuconą na każdego, kto będzie próbował zjednoczyć Europę pod własnym panowaniem. Jednocześnie do dawnej stolicy przybywa Awner Koen, który ma zrealizować misję zemsty na szmalcownikach i konfidentach gestapo, wydających Żydów w czasie wojny. Ich tropem porusza się agent NKWD, również zainteresowany w odnalezieniu mitycznego artefaktu.

Książka jest napisana naprawdę dobrze. Począwszy od realiów powojennych czasów, poprzez opisy wykładni tajemniczych znaków zawartych w wystroju średniowiecznych budowli i dawnych dokumentach, aż po sensacyjną akcję, pełną nieoczekiwanych zwrotów. Tu naprawdę krzyżują się gatunki, splatając w jedną całość, która naprawdę może się podobać. Klątwa Konstantyna to dobry przykład tego, że i w naszym kraju mogą powstawać ciekawe thrillery, dalekie od sztampy i kalkomanii amerykańskiej literatury tego typu. Czekam na więcej tej pary autorskiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s