Wiktoriańska nuda

Anne Perry, Śmierć we fiolecie

pogrzeb_we_fiolecie_IMAGE1_233459_jpg_2Książki kryminalne rozgrywane w wiktoriańskiej Anglii mają ogromne wzięcie na całym świecie. Skojarzenia z Sherlockiem Holmesem i Kubą Rozpruwaczem, wszechobecna mgła i piękna architektura zdają się sprzedawać większość z tego rodzaju powieści. Nie wszystkie jednak na to zasługują.

Śmierć we fiolecie rozczarowała mnie mocno. W tej książce dzieje się tak niewiele, że właściwie zamiast ponad 350 stron mogłaby liczyć trzy setki mniej. Byłoby to z ogromnym pożytkiem dla czytelnika. Rzadziej zapadałby w sen po prostu.

Intryga jest, jak na powieść kryminalną, właściwie żadna. W atelier malarskim zostają zabite dwie kobiety. Jedna z nich była modelką malarza, co w ówczesnym świecie sytuowało ją bardzo nisko. Drugą z ofiar była dama z towarzystwa, córka kandydata do parlamentu. Wyjaśnienie tej sprawy musi zatem nastąpić szybko, a przy okazji może się okazać, że prawda nie wszystkim będzie na rękę. W gruncie rzeczy to wszystko już było, to wszystko już skądś znamy. Każdy, kto przeczytał kilkadziesiąt kryminałów, bez trudu będzie poruszał się pomiędzy rozsianymi przez autorkę poszlakami i odgadnie mordercę na długo przed detektywem. Zwłaszcza, że William Monk nie należy do najbystrzejszych umysłów.

Najwięcej w książce zajmują przemyślenia bohaterów. Są tak trywialne, że muszą budzić nie tylko znudzenie, ale także wręcz zażenowanie czytelnika. Wielokrotnie wspominanie utraty więzów rodzinnych między różnymi osobami prowadzi do konkluzji o potrzebie pielęgnacji związków. Nieustannie przewijają się też wątki uczuciowe, tak w relacjach damsko-męskich, jak i rodzinnych właśnie. Wszystkie okraszone są prawdami rodem z popularnych poradników psychologicznych. Takich cudownie „odkrywczych” prawd znajdziemy w książce dużo więcej. Podobnie jak krytykę epoki wiktoriańskiej ze względu na sztywne prawa – pisane i niepisane pospołu – dotyczące kobiet.

Książkę można polecić miłośnikom powieści obyczajowych raczej niż kryminalnych. Jeśli ktoś poszukuje ciekawej intrygi i krwawej zbrodni, Pogrzeb we fiolecie powinien omijać szerokim łukiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s