Antoni Dudek PRL bez makijażu

Autor jest dość znanym i cenionym znawcą historii najnowszej naszego kraju, specjalizuje się w temacie istnienia Polskiej Republiki Ludowej. Publikuje różne prace, nie tylko książkowe. Często można natknąć się na artykuły jego autorstwa w różnych popularnych polskich pismach, jak na przykład „Rzeczpospolita”, „Wprost” czy „Newsweek”. I właśnie ta książka jest zbiorem opublikowanych już w różnych periodykach artykułów, choć część z nich pojawia się w rozszerzonej formie.

Antoni Dudek zamieścił tu teksty z kilku lat, możemy więc prześledzić nie tylko ciekawie opisane losy naszego kraju, ale i dowiedzieć się wiele o czasie już nam współczesnym. Autor często odwołuje się do wydarzeń z ówczesnego życia politycznego wziętych, co wprawdzie nie zawsze wychodzi tekstowi na dobre, ale jest w pewien sposób interesujące. O ile też w początkowych rozdziałach opisywane kwestie mają ogromną ilość faktów, to w miarę lektury jest z tym nieco słabiej. Mimo to, całość utrzymuje wysoki poziom naukowy, co widać zwłaszcza w obiektywnym stosunku do opisywanych wydarzeń, a jednocześnie stanowi zajmującą lekturę.

Trzydzieści cztery teksty poruszają bardzo szerokie spektrum tematów, od tych bardziej znanych – poznański Czerwiec’56, postać kardynała Wyszyńskiego i historia strajków w Sierpniu’80, do tych mniej może znanych, ale świetnie uzupełniających panoramę historii PRL, żeby wspomnieć choćby historię ORMO i ZOMO lub tekst o dzienniku telewizyjnym.

Dzięki tej książce można się na pewno sporo dowiedzieć, choć osoby zainteresowane tematem i posiadające sporą wiedzę mogą poczuć się nieco rozczarowane. Jedynie niektóre z rozdziałów będą dla nich niosły nową wiedzę, inne co najwyżej ujawnią nieco więcej materiału faktograficznego do znanych wydarzeń. Warto jednak książkę przeczytać choćby dlatego, że jest naprawdę dobrze napisana i jej lektura sprawia czytelnikowi dużą przyjemność. Godna polecenia jest zwłaszcza dla młodzieży, która chciałaby się czegoś dowiedzieć o tamtych latach. Ta książka z całą pewnością dostarczy wiedzy każdemu zainteresowanemu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: