Gianrico Carofiglio Świadek mimo woli

Tym razem kryminał po włosku. Na dodatek to kryminał dość nietypowy, bo nie ma w nim detektywa, nie ma też policjantów znanych z innych książek. Nawet więcej – nie ma w powieści także osoby prokuratora, przynajmniej nie w głównej roli. Nasz bohater jest bowiem adwokatem. Panie i panowie, przed wami mecenas Guerini.

Muszę przyznać, że pomimo takiego, dość przecież niecodziennego zabiegu autora, książka jest znakomita i naprawdę przyjemnie się ją czyta. Cała fabuła rozgrywa się wokół sprawy morderstwa dziewięcioletniego chłopca. Oskarżony o tę zbrodnię czarny imigrant nie ma żadnych szans na uniknięcie dożywocia. Mecenas Guerini, przeżywający trudne chwile po rozwodzie z żoną, decyduje się bronić Senegalczyka.

Jak wspomniałem na wstępie, to książka dość różniąca się od typowych powieści kryminalnych. Nie znajdziemy tu opisu żmudnego śledztwa, nie ma też pościgów, kolejnych zbrodni, nie ma także krwi. To jednak powieść bardzo zajmująca, bowiem mocno zarysowane przeżycia głównego bohatera trzymają w napięciu przez cały czas. Bliżej może tematyce powieści psychologicznej, niż powieści kryminalnej, nie jest to jednak żaden zarzut, wręcz przeciwnie. Im lepiej poznajemy mecenasa Gueriniego, tym bardziej lektura jest wciągająca.

Powieść toczy się dość powoli, niespiesznie. Wśród większych zalet można wskazać szczerość autora, byłego prawnika. Carofiglio nie owija w bawełnę, pisząc o zawodzie adwokata, o wszystkich rozterkach moralnych, o cynizmie towarzyszącym temu zawodowi. W sposób niezwykle uczciwy zajmuje się opisem prawdziwej sytuacji wymiaru sprawiedliwości. Wydaje się, że przedstawione przesłanie tej powieści ma wymiar dość uniwersalny, bo czyż na całym świecie nie jest podobnie? Z tego też względu książka Carofiglio z całą pewnością poza walorem rozrywkowym dostarcza ponadto materiału do przemyśleń. I to stanowi o jej dużej wartości.

Nie chcąc psuć lektury, nie zdradzę więcej szczegółów, mam nadzieję jednak, że te kilka słów zaintryguje kogoś do sięgnięcia po „Świadka mimo woli”.

tekst ukazał się pierwotnie tu: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/swiadek_mimo_woli_nowy_kryminal_wloskiego_pisarza_156575.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: