Stefan Darda „Dom na Wyrębach”

Na naszym rynku powieści grozy i horrory autorstwa rodzimych twórców dopiero zaczynają pojawiać się w większej ilości. Z niewielu tytułów już dostępnych książek jedynie niewielka część zasługuje na uwagę. Taką powieścią, której przegapić po prostu nie można, jest prozatorski debiut Stefana Dyrdy „Dom na Wyrębach”.

Autor opowiada historię Marka Leśniewskiego, doktora prawa, który po rozwodzie postanawia kupić dom na odludziu, z jednym tylko sąsiadem, chcąc oderwać się od wielkomiejskiego życia i przybliżyć do natury. Szuka nowego miejsca do życia, próbując rozpocząć życie na nowo. Jednak mimo poczucia wolności, sielankę zakłóca dość niemiły sąsiad. W miarę upływu czasu dwaj samotnie żyjący mężczyźni przełamują lody. Na horyzoncie pojawiają się jednak inne kłopoty.

To naprawdę świetna książka, mimo pozornie nieskomplikowanej fabuły. Można tu oczywiście odnaleźć literackie nawiązania do prozy mistrza gatunku, Stephena Kinga, ale w tym wypadku nie jest to zarzut. Dyrda umiejętnie rozkłada akcenty, miesza momenty prawdziwej grozy z opisem zwykłego życia, które potrafi nie tylko świetnie obserwować, ale także przelać swe myśli na papier. W moim odczuciu ta umiejętność stanowi największą wartość tej książki. Język powieści ma oddziaływanie tak silne, iż na pewno nie pozostawi żadnego czytelnika obojętnym. Pozornie, ale tylko pozornie, zwyczajna historia zamienia się w trzymającą w napięciu opowieść, od której nie sposób się oderwać. Wszystko to opisane potocznym językiem, dzięki czemu zachowany jest realizm opisywanych zdarzeń. A jednocześnie język potrafi emanować grozą naprawdę silnie. Takie pisarstwo znamionuje naprawdę wielki talent. I sprawia, że niecierpliwie oczekuję kolejnych książek tego autora.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: