Marjane Satrapi PERSEPOLIS.Historia powrotu

Druga część autobiograficznego dzieła irańskiej artystki, mieszkającej na stałe we Francji. Tym razem śledzimy losy bohaterki w Europie (konkretnie w Wiedniu), dokąd pojechała na prośbę rodziców, starających się ocalić swą córkę od grozy dorastania w czasie wojny.

Satrapi nie boi się mówić prawdy, nazywać rzeczy po imieniu, ukazywać swoich uczuć. Każdy kolejny epizod ukazuje wszystkie etapy dorastania – przyjaźnie, książki, muzykę, subkultury, miłość i jej utrata, problemy szkolne i problemy z adaptacją w nowym, zupełnie innym miejscu, gdzie panują odmienne obyczaje i tradycje. Widzimy świat oczyma nastolatki, której wielka samotność i poczucie wyobcowania czyni ten trudny okres formowania osobowości jeszcze trudniejszym.

Jednak powrót do rodzinnego kraju wcale nie przynosi natychmiastowej ulgi. Po kilku latach na emigracji w odmiennej rzeczywistości Marjane nie może się odnaleźć. Konstatuje z przerażeniem, że jest obca we własnym kraju, że trudno jej wrócić do dawnego życia. Próbuje wiele zrobić, w końcu trafia na Akademię Sztuk Pięknych i zaczyna malować.

Historia Marjane jest wielowątkową historią, którą można odczytywać na wiele różnych sposobów. To przede wszystkim autobiografia, ale także kawałek historii najnowszej Iranu, pomagający w zrozumieniu tego kraju. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika dobrej literatury, bez względu na wiek i stosunek do historii opowiadanej za pomocą obrazków towarzyszącym słowom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: