Marjane Satrapi PERSEPOLIS.Historia dzieciństwa

Komiks Iranki mieszkającej na stałe we Francji. Wydany w 2002 roku z miejsca stał się bestsellerem w wielu krajach. Nie bez przyczyny, bo to naprawdę świetna lektura, nawet dla osób nie przepadających za „historyjkami obrazkowymi”.

Sam podtytuł już mówi wszystko – to historia dzieciństwa autorki. Obejmuje drugą połowę lat siedemdziesiątych i poczatek osiemdziesiątych. W tamtym czasie w Iranie sytuacja wewnętrzna była coraz bardziej napięta. Reżim szach Rezy, którego osadzili na tronie Anglicy, w zamian korzystając z bogatych irańskich złóż ropy, nie dopuszczał demokracji, wsadzając wszystkich opozycjonistów do więzień. W całym kraju nasilały się protesty, które ostatecznie doprowadziły do upadku szacha. Jednak społeczeństwo nie skorzystało na rewolucji, wręcz przeciwnie. Do władzy doszli muzułmańscy fanatycy religijni pod wodzą ajatollaha Chomeiniego. Bardzo szybko rozpętali w kraju terror. Wszyscy przeciwnicy polityczni byli ponownie uwiezieni i rozstrzelani. Na dodatek sąsiedni Irak, rządzony wówczas przez Saddama Husajna, najechał na osłabiony kraj. Codzienne życie stawało się coraz trudniejsze.

Całą historię autorka opowiada z własnej perspektywy. Dzięki temu zabiegowi treść tym mocniej trafia do czytelnika. Proste kreski rysunku i codzienne sprawy determinowane przez wydarzenia polityczne w Teheranie tworzą wspólnie niezwykłą historię, która porusza do głębi. Trudno o tym pisać, po prostu trzeba samemu się o tym przekonać.

3 myśli w temacie “Marjane Satrapi PERSEPOLIS.Historia dzieciństwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: