Natalka Śniadanko Ahatanael

Świetna książka ukraińskiej dziennikarki, wydanej w serii „Europejki” przez wydawnictwo  czarne.  Autorka zajmuje się historią dziennikarki z prowincjalnego miasteczka, próbującej uporać się z pracą, doktoratem i własnym życiem. Jak bardzo wiele osób mocno przeżywa zbliżające się trzydzieste urodziny, brak stałego partnera i problemy w życiu zawodowym. Pierwszoosobowa narracja tworzy silną więź miedzy narratorką a czytelnikiem, stwarzając atmosferę szczerej rozmowy o sensie życia.Atahanael

Powieść napisana jest jako ciąg króciutkich, góra kilkustronicowych rozdziałów, opisujących jakąś sytuację bądź osobę. Razem tworzą dość krytyczny obraz ukraińskiej rzeczywistości w prowincjonalnym miasteczku. Autorka z dużą swobodą i niezwykle dowcipnie rozprawia się politykami związanymi podejrzanymi interesami  z miejscowymi gangsterami, służebną rolą prasy, ukraińskim nacjonalizmem i samym pojmowaniem swojej ukraińskości. Wielokrotnie zwyczajnie wybuchałem śmiechem, narażając się na nieco zdziwione spojrzenia żony.

„Ahatanael” można też odczytać na nieco głębszym poziomie, jako opowieść będącą próbą zrozumienia własnego miejsca, wyboru właściwej drogi, tego wszystkiego, co rozumiemy mówiąc o zaplanowaniu przyszłości. I to właśnie ten głębszy sens czyni tę książkę tak dobrą lekturą adresowaną nie tylko do kobiet. To po prostu bardzo dobra powieść o współczesnym życiu, warta przeczytania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: