Tomasz Kołodziejczak „Krew i kamień”

Bardzo dobra książka fantasy, która jednak nie razi steretypowym rozwojem akcji, na dodatek rozgrywająca się w powszechnie słabo znanej epoce kamienia. Przypomina mi o takim mocno „słowiańskim” nurcie, obecnym w naszej fantasy przed laty, co mi osobiście bardzo się podobało. Na pewno widać wysiłek autora dedykowany stworzeniu czegoś oryginalnego i niestereotypowego, odległego od zwyczajnej kalki anglojęzycznych powieści. Mogę tylko przyklasnąć takiej idei, tym bardziej doniosłej w dzisiejszych czasach, kiedy mało takiej literatury fantasy pojawia się na naszym rodzimym rynku. To znaczy pisanych przez polskich twórców, bo rzeczy z importu są nadal licznie reprezentowane. Dobrze to i źle zarazem, ale nie pora i miejsce na ocenę polskiego rynku wydawniczego.

Lektura tej powieści to zwyczajna przyjemność. Pozornie, ale tylko pozornie prosta fabuła związana z powstaniem przeciw okupującym kraj Dabory Osom z Kręgu Zewnętrznego powiązana z osobistą zemstą za zabicie brata krwi. Ale jest też w tej książce kilka wątków pobocznych, równie dobrze rozwijanych i umiejętnie powiązanych z głównym tokiem narracji. Samo zaś zakończenie to prawdziwy majstersztyk, czyta się niczym świetny kryminał.

Największą zaletą powieści jest jednakże naprawdę sposób pisania Kołodziejczaka. Jego język jest zupełnie różny od tego, z jakim zaznajomieni są fani książek fantasy. Wielka ilość walk i potyczek, szybkość fabuły nie musi wcale oznaczać krótkich, urywanych zdań.Dość długie zdania, wielokrotnie złożone, oddzielane średnikami równie dobrze sprawdzają się w tej roli.Można się też przekonać, że i opisy mogą równie dobrze wprowadzać w świat utworu, nie nudząc ani na chwilę. Na dodatek pozornie prosty, aczkolwiek sprytny zabieg przestawienia szyku zdania wspaniale wprowadza w klimat wielkiej opowieści, snutej w zimowy wieczór.

Po prostu trzeba to przeczytać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s