Isaac Asimov „Magia i złoto.Eseje”

Nie, nie, bez obaw, to nie jest kolejna książka o przygodach w kosmosie. Ta pozycja, jak głosi podtytuł to eseje sławnego twórcy SF, jednego z Wielkiej Trójki najwiekszych sław. Człowiek o potwierdzonym bardzo wysokim IQ, sprawującym z tej okazji prezesurę organizacji pod nazwą MENSA, która skupia tylko i wyłącznie ludzi uznawanych na podstawie testów ilorazu inteligencji za „geniuszy”. Pragnę jednak podkreślić, że książka napisana jest językiem lekkim i swobodnym, łatwym do zrozumienia dla każdego. Zresztą sam Asimov podchodził z dużą rezerwą do owych testów, o czym pisze także na kartach tej książki.

Sam autor to postać bez wątpienia znana szerokiemu kręgowi czytelników. Jak jednak napisałem na wstępie, to dzieło nieco inne od literatury rozrywkowej. To zbiór esejów, podzielonych na cztery kategorie tematyczne, związane z rodzajem literatury uprawianej przez Asimova najchętniej. Podtytuł w tym wypadku jest zresztą nieco mylący, bo rzeczywistych esejów jest tu zaledwie kilka, większość zgromadzonych tu tekstów to zebrane noty redaktorskie (popularnie zwane wstępniakami) pisane dla „Isaac Asimov Science Fiction Magazine” w latach 80-tych ubiegłego wieku, a także wstępów do redagowanych przez Asimova zbiorów opowiadań zawierających opowieści zamieszczane w pismach SF między 1937 a końcem lat 50-tych, czyli z tak zwanego Złotego Wieku SF, kiedy to ten gatunek przebył całą drogę od tanich pism dla dzieci i młodzieży do literatury z list bestsellerów. Nic jednak owe pochodzenie nie umniejsza ogromnej wartości tego wydawnictwa, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie nie ma zbyt wielu książek o tego typu literaturze. I choćby tylko dlatego warto sięgnąć do tego dzieła.

Mogę zresztą wymienić mnóstwo powodów, dla których warto zapoznać się z tą książką, niezależnie od tego, czy jest się fanem tego rodzaju literatury czy nie. Jest to spora dawka wiedzy nie tylko o historii samego gatunku i poszczególnych ludziach ją tworzących, ale także kilka wspaniałych tekstów tłumaczących, czym jest tak naprawdę ta fantastyka, mająca przecież wciąż tyle samo oddanych zwolenników co i zaciekłych przeciwników i dlaczego w ogóle są ludzie ją piszący i odbiorcy ich dzieł. Autor śledzi całą historię literatury w ogóle, cofając się aż do dzieł Homera i Biblii, aby wytłumaczyć, skąd wzięły się niektóre wyobrażenia istniejące do dnia dzisiejszego ( świetne historie jednorożca i gigantów) i czemu właściwie są one nadal obecne w kulturze. Odnosi się i do fantasy, i do science fiction, tłumacząc całą historię pojęć związanych z tymi gatunkami, ich powstawania i znaczenia, pozwalając zrozumieć czytelnikowi fenomen tej literatury.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s